Zdravý životní styl a touha jíst biopotraviny inspiruje mnoho lidí k tomu, aby si na okenním parapetu založili miniaturní zeleninovou zahrádku. A to je skvělý nápad! Zajistí vám, že budete mít vždy po ruce čerstvé a chutné produkty vypěstované s láskou.
Co budete potřebovat k založení domácí zeleninové zahrady
Pěstování zeleniny a bylinek vyžaduje kvalitní čerstvá semena.
Každý typ rostliny vyžaduje speciální půdu.
Užitečné jsou plastové nádoby na květináče s otvory.
Jako drenáž je vhodný keramzit nebo oblázky - dobře zabraňují stagnaci vody.
Organická a minerální hnojiva pomohou rostlinám včas přijímat živiny a prospívat.
10 nejlepších druhů zeleniny pro pěstování na okenním parapetu
Okenní záhon je nejen zdrojem čerstvých plodin, ale také úžasnou cestou do světa rostlin. V zimě si můžete užívat péči o své domácí mazlíčky, pozorovat jejich růst a vychutnávat si chuť vlastnoručně vypěstovaných plodin.
Okurky
K pěstování jsou zapotřebí obdélníkové nádoby o objemu 5-6 litrů. Výsev semen semena okurek do hloubky 1-1,5 cm. Přikryjte semena potravinovou fólií nebo sklem, abyste vytvořili skleníkový efekt. Půdu udržujte vlhkou kropením. Po vzejití sazenic počkejte, až se vytvoří první listy, a zaštípněte jejich vrchol, abyste podpořili větvení. Nainstalujte dřevěné podpěry, které klíčky podepřou. První okurky můžete sklízet 7-9 týdnů po vzejití sazenic.
Rajčata
Vyberte si kompaktní nebo zakrslé odrůdy rajčata - Ty jsou dobře přizpůsobené domácím podmínkám. Každá rostlina potřebuje 4-5litrový květináč. Zajistěte jim dostatek světla a pravidelnou zálivku a vaše miniaturní rajčata se budou těšit ze sklizně po celou sezónu.
Paprika
Sladké papriky vyžadují větší nádobu než pálivé papriky. Najděte si nejslunnější místo na okenním parapetu. Výsev semínka paprik pod igelitem, dokud nevyklíčí. Rostliny ocení pravidelnou zálivku teplou, mírnou vodou. Během plodů je žádoucí přikrmování a v zamračených dnech je dobré zapnout podsvícení. Papriky dozrávají do 5 měsíců od vzejití sazenic, pálivé papriky do 3 měsíců. Sladké a hořké odrůdy by měly být umístěny na různých okenních parapetech, aby nedocházelo k nadměrnému opylení.
Lilek
Domácí lilky jsou velkolepé rostliny s krásnými listy, které jsou stejně krásné jako domácí květiny. Optimální teplota pro jejich pěstování je +23-25 °C. Každá rostlina potřebuje květináč o objemu nejméně 3 litry. Zalévat by se mělo teplou, mírnou vodou; v zamračených dnech bude nutné dodatečné osvětlení. První úrodu lze sklízet za 2-3 měsíce.
Fazole
Luštěniny vyžadují ploché nebo široké květináče pro růst kořenů. Vybírejte keřovité odrůdy zelené fazole, pravidelně zalévejte sazenice, kypřete půdu a přihnojujte komplexními hnojivy. Za těchto podmínek budete moci sklízet mladé zelené lusky do měsíce a půl.
Hlávkový salát a špenát
Rychle rostoucí listová zelenina se pěstuje v plastových nádobách a malých květináčích. Semena semena salátu a špenátu se vysévají do hloubky 0,5 cm. Na čerstvých zelených listech si budete moci pochutnat do jednoho měsíce.
Cuketa
Dávejte přednost raně zrajícím keřovým odrůdám s malými plody. Používejte pouze kvalitní zeminu s rašelinou a perlitem nebo vermikulitem, speciálně určenou pro pěstování dýní. Semena cukety se nejprve vysévají do 200g šálků. Jakmile se objeví pravé listy, přesaďte mladou cuketu do nádoby o objemu alespoň 7 litrů.
Voňavé bylinky
Bazalka, kopr, koriandr a petržel rostou krásně na okenním parapetu v každém ročním období. Lze je použít k dochucení a provonění vařených pokrmů.
Pěstujte je v jednotlivých květináčích nebo obdélníkových nádobách a vytvořte si tak mini zahrádku. Pravidelně zalévejte a kropte listy a budete se těšit z čerstvých bylinek po celý rok.
Ředkvičky
Pěstování ředkviček na okenním parapetu se nijak neliší od jejich pěstování na záhoně na volném prostranství. Vybírejte časně dozrávající odrůdy a sázejte semínka ředkvičky v malých nádobách. Pravidelné zalévání a kypření půdy vám pomůže získat úrodu šťavnaté kořenové zeleniny. Ty budou hotové za několik týdnů.
Mikrozelenina
Mikrozelenina je zeleninový a bylinkový výhonek, který se sklízí ještě předtím, než se objeví pravé listy. Jsou bohaté na vitamíny a minerály. K jejich získání se používají speciálně připravené semínka mikrozeleniny - hrášku, ředkviček, červené řepy, salátu. Od běžných semen zahradní zeleniny se liší tím, že nejsou chemicky ošetřena. Vysévejte je do speciálních misek pro pěstování mikrozeleniny a zalévejte je. Za několik dní budete moci sklízet.
Vytvořte si vlastní zeleninovou zahrádku na okenním parapetu, užívejte si čerstvých plodin a bavte se pěstováním!