Co dělat na zahradě v červenci - Kalendář zahrádkářů a pěstitelů
Červenec je v polovině léta, je to horký a slunečný měsíc. Péče o zahradu, zeleninovou zahradu a květinové záhony však neznamená jen zalévání a hnojení. Existuje mnoho užitečných věcí, které můžete udělat pro to, aby vaše výsadby byly upravenější, krásnější a úrodnější.
Co dělat na zahradě v červenci
Prořezávejte všechny ovocné stromy. Cílem je odstranit všechny kořenové náběhy a ostříhat všechny svislé výhony na starých větvích.
Ovocné stromy a keře hnojte vhodnými mikro- a makroživinami podle návodu k hnojení.
Ošetřete jahody. Vlna plodů je nyní u konce, proto keříky dobře zkypřete a provzdušněte- rostliny tak budou silné pro příští sezónu. Pokud stonky neplánujete použít k množení, odřízněte je.
Nezapomeňte sbírat všechny zralé plody ze stromů a keřů, abyste nepřilákali ptáky a škůdce. Můžete začít zavařovat a kompotovat.
A samozřejmě aktivně zalévejte zahradu, pokud neprší! Zralé ovocné keře potřebují 5 kbelíků vody každé 2 týdny, stromy potřebují alespoň 10-12 kbelíků.
Co dělat na zeleninové zahradě v červenci
Záhony pro rané brambory a zelí jsou již volné- sklízejte z nich včas, ale v žádném případě nenechávejte půdu prázdnou. Nezapomeňte vysévat sideráty, abyste zlepšili úrodnost půdy. Můžete vysévat časné odrůdy hrachu, fazolí, bobů a samozřejmě kopru!
V červenci vrcholí aktivita škůdců a houbových chorob. Všechny záhony ošetřete fungicidy proti chorobám a insekticidy proti škůdcům.
Rajčata plečkujte a odstraňte přebytečné kvetoucí střapce - pouze oslabí rostliny, na kterých se v červenci vylije úroda.
Pokud chcete prodloužit plodnost okurek - nezapomeňte je včas přikrmovat a odstraňovat zralé plody.
Po každém dešti nebo zalévání nezapomeňte záhony prokypřit. A pak zase voda, voda a voda. A je čas zavařit úrodu na zimní uskladnění.
Co dělat v květinové zahradě v červenci
Vykopejte časně kvetoucí cibulové rostliny - tulipány, možná šafrány a určitě keře narcisů, které jsou starší než 5 let. Ošetřete je proti houbovým chorobám a uložte je k odpočinku ve větrané místnosti bez přístupu přímého slunečního světla, např. na půdě.
Včas odstraňte časně kvetoucí větve keřových a popínavých růží - prodloužíte tím kvetení a zajistíte druhou vlnu na konci léta.
Alpská růže a hortenzie musí mít již v červenci zásaditou půdu, ve které se jim daří. Pokud listy rododendronů žloutnou a hortenzie nemají své intenzivní odrůdové zbarvení, nezapomeňte okyselit půdu a zamulčovat ji rašelinou nebo kůrou.
Nezapomeňte na trávník! Uprostřed léta potřebuje živiny, ve kterých musí být přítomen draslík - díky tomu bude tráva odolná vůči teplu.Zlaté pravidlo sečení trávníků zní: nesekejte najednou více než ⅓ výšky trávy. Ideální výška trávníku je 5 cm.
Měsíční kalendář zahradníka a pěstitele na červenec 2022
Červenec začíná ubývajícím měsícem, kdy jsou všechny rostliny v mírné depresi. Od 1. do 10. července tedy s rostlinami nic nedělejte - jen zalévejte, kochejte se květy, sklízejte úrodu a odstraňujte plevel.
Pěstební měsíc "vytahuje" šťávy - nejlepší čas pro jakoukoliv manipulaci s rostlinami, stejně jako pro mimosezónní výsadbu všech plodin, z nichž potřebujete získat "vrcholky" - nadzemní část. Měsíc bude vycházet od 11. do 23. července.
Úplněk přichází 24. července v klidu a pohodě- po tomto dni začínáme aktivně krmit rostliny, protože energie a pohyb šťávy se řítí ke kořenům. První dny ubývajícího měsíce jsou nejvhodnějším obdobím pro výsadbu, stejně jako pro jakoukoli manipulaci s cibulnatými rostlinami a hlízkami.