Slimáci jsou pro zahrádkáře skutečnou nepříjemností. Mohou zničit úrodu přes noc. Nespěchejte však s použitím chemických prostředků - příroda připravila účinné a bezpečné způsoby ochrany proti těmto škůdcům.
Petržel je strážcem koření.
Petržel je nejen vynikajícím kořením do pokrmů, ale také skutečným strážcem, který dokáže ochránit úrodu. Její aroma obsahuje štiplavý zápach silic, který slimáci nesnášejí, a proto se takovým místům vyhýbají. Petržel lze pěstovat venku i ve sklenících. Dává několik sklizní ročně a zároveň chrání zeleninovou zahradu.
Šalvěj je voňavá hranice pro slimáky
Všechny druhy šalvěj jsou voňavé a mají aroma, které odpuzuje škůdce. Tato rostlina nejen chrání zeleninovou zahradu, ale také ji zkrášluje tím, že vytváří krásné krycí plochy.
Šalvěj lze vysazovat na slunných místech s dobrou drenáží. Nesnáší nadměrnou vlhkost, ale je odolná vůči teplu a suchu. Množí se semeny, řízky a dělením keřů.
Rozmarýn je elegantní obranou proti škůdcům
Rozmarýn štíhlý s ostrou, ale příjemnou vůní je dalším účinným prostředkem proti slimákům. Jeho vůně obsahuje směs éterických olejů, které nejenže odpuzují měkkýše, ale také dodají vaší zahradě útulnou atmosféru.
Rozmarýn je teplomilná rostlina a nesnáší chladné zimy. V některých oblastech naší země jej lze pěstovat pouze v nádobách a na zimu jej přesunout do skleníku.
Česnek - ostrá chuť po škůdcích
Česnek je známým prostředkem proti mnoha škůdcům, včetně slimáků. Jeho štiplavý zápach česneku odpuzuje měkkýše, mšice, roztoče a brouky.
Česnek dává přednost slunným místům s dobrou drenáží. Množí se cibulkami.
Máta je voňavá překážka
Další aromatickou rostlinou je máta. Její silné aroma odpuzuje měkkýše a přitahuje dravý hmyz, který se živí plži.
Máta je však velmi odolná a rychle se množí. Aby nezabírala veškerý prostor v zeleninové zahradě, pěstuje se v květináčích nebo se její růst omezuje.
Pelyněk je užitečné hořké činidlo.
Šneci nemají rádi pelyněk pro jeho štiplavou vůni a hořkou chuť a zahrádkáři ho nemají rádi kvůli jeho schopnosti vytlačit jakoukoli plodinu. Mezitím rostlina již dávno přestala být plevelem. Byly vyšlechtěny okrasné odrůdy pelyňku, které vypadají skvěle na záhonech. Keře se stříbřitě řezanými listy lze vysazovat na cestičky a aleje v zahradě, zatímco vyšší odrůdy lze použít k ochraně záhonů.
Levandule je voňavý rytíř
Levandule je krásná rostlina s nádhernými květy. Je však také účinným odpuzovačem slimáků. Její silná vůně obsahuje éterické oleje, které jsou pro měkkýše nepříjemné.
V zahradě levandule dává přednost slunným místům s dobrou drenáží, snáší sucho a zřídkavé zalévání. Lze ji množit semeny a řízky.
Bloodroot je skromný obránce.
Řebříček, ačkoli je nenápadný, je účinnou obranou proti slimákům. Jeho listy a stonky obsahují slabý repelent, který měkkýše odpuzuje.
Řebříček zahradní je nenáročný, roste v každé půdě bez péče. Daří se mu na slunných místech i v polostínu. Množí se semeny a dělením keře.
Bazalka je chuťová bariéra
Toto chutné potravinové koření může být vynikající obranou proti slimákům. Jeho jasné aroma měkkýše odradí a zabrání jim, aby se na záhonech objevili. Fialová i zelená bazalka dávají přednost slunným místům a lze je množit semeny.
Tymián: pachová bariéra
Tymián je aromatické koření. Je také účinný při odhánění slimáků ze záhonu. Měkkýši nesnášejí jeho silné aroma, takže tymián představuje vynikající obranu proti požírání rostlin.
Tymián zahradní je teplomilná rostlina, která nesnáší nadměrnou vlhkost a kyselé půdy a má ráda sucho. Lze jej množit semeny a dělením keřů.
Zahradní květiny
Cosmea, nasturtium, mráz a eschscholzia pomohou zbavit se slimáků. Pokud je vysadíte po obvodu zahradního pozemku nebo jednotlivých záhonů, vytvoříte kordon odolný proti slimákům.
Pokyny pro použití obranných zařízení
Účinnost fytoochrany lze zvýšit několika jednoduchými kroky:
-
Vysaďte vonné rostliny podél obrysu záhonů nebo je střídejte se zeleninou.
-
Kombinujte různé druhy aromatických rostlin - účinek bude silnější.
Pokud slimáci nadále poškozují plodiny, je třeba přijmout další opatření:
-
Pravidelně kontrolujte záhony a odstraňujte slimáky.
-
Posypte zem dřevěným popelem, kávovou sedlinou nebo drcenými vaječnými skořápkami.
-
Nezapomeňte, že měkkýši se mohou pohybovat pouze na vlhké půdě - povrch mulčujte suchou trávou nebo spadaným jehličím.
Příroda nám dává všechny nástroje, které potřebujeme k ochraně před škůdci. Použijte je, aby vaše zeleninová zahrada byla krásná a rostliny zdravé.