Hrozny vyžadují pečlivou péči, aby poskytovaly chutné a šťavnaté plody. Klíčovými body při pěstování této rostliny jsou podzimní řez a zimní úkryt. Ty umožňují bohatou úrodu i v chladném podnebí.
Podzimní prořezávání: příprava na zimu
Podzimní řez vinné révy není kosmetickým zákrokem. Je to důležitá fáze životního cyklu rostliny. Pomáhá révě připravit se na zimu, zvyšuje výnosy a umožňuje vytvoření vhodné koruny.
Souhrn
-
Náhradní větvička je krátce zastřižená větvička se 2-3 pupeny. Dva pupeny jsou potřeba k obnovení úrody plodů v následujícím roce, třetí je rezervní pro případ, že by očka v zimě uhynula.
-
Plodný výhon je dlouhá větev, na které po řezu zůstane 4-12 pupenů, v závislosti na odrůdě a stáří keře. Vzniká z výhonu vedle náhradní větve.
-
Náhradní větev a plodonosný výhon společně tvoří plodonosný článek. Tato dvojice výhonů tvoří základnu, na které budou nasazeny střapce.
Mladá vinice
Během roku výsadby by se stromek neměl stříhat. Potřebuje, aby mu vyrostly výhony a kořeny a měl čas nabrat sílu před nadcházející zimou. První řez mladých hroznů se provádí až ve druhém roce. Réva by měla mít 2 výhony s 5-7 očky na každém z nich - to je budoucí základ révy.
Podzimní řez ve třetím roce
Po opadu listů odřízněte všechny výhony kromě dvou z každého dvouletého výhonu. Jeden z nich se seřízne na 2-3 pupeny - to bude náhradní výhon. Druhý výhon (ten, který je dále od středu keře) se seřízne na 4 pupeny, aby se vytvořil plodný výhon.
Řez vinné révy ve čtvrtém roce
Na podzim po opadání listů odřízněte svislé výhony, které v létě plodily, i s výhony, na kterých vyrostly. Výhony vyrůstající z náhradní větve ponechte. Výhon vzdálený od středu keře seřízněte o 5-7 oček a výhon blíže ke středu o 2-3 oka. Vytvoří se nový ovocný pupen. Na každé kosterní větvi keře ponechte jeden ovocný pupen.
Stará vinice
Pokud se hrozny na podzim neřežou, réva příliš zhoustne a přestane normálně plodit. Aby se zabránilo oslabení rostliny, provádí se podzimní řez ve dvou fázích.
V září je třeba odříznout všechny nežádoucí zelené výhony, které prorostly do spodního mřížového drátu. Výhony z běžného roku, které přerostly spodní drát, se vyhánějí, tj. odřezávají se jejich vrcholy, přičemž se odstraní až 10 % jejich délky. Dřívější řez není možný, protože by vedl k velkému množství výhonů, které by bylo nutné odstranit. Pokud jsou na rostlině v září ještě výhony, měly by se zkrátit a na každém z nich by neměly být ponechány více než tři listy - ty jsou užitečné pro fotosyntézu.
V říjnu až listopadu se keř silně prořezává. Na zimu by měly jít pouze ty části rostliny, které jsou nezbytné pro budoucí plodnost. Hlavním úkolem této fáze řezu je vytvořit na každé kosterní větvi novou náhradní větev a ovocný výhon. Čím je keř starší a silnější, tím delší by měl být ovocný výhon.
Jak správně zakrýt révu před mrazem
Bez přístřeší mohou hrozny i v jižních oblastech zmrznout a připravit vás o bohatou úrodu v příštím roce. Po prvních silných mrazech by se měla předřezaná réva přikrýt.
Nejprve je však třeba rostlinu připravit. Počkejte, až kůra na výhonech mírně zhnědne (obvykle se tak stane po několika ranních mrazících). Jakmile noční teplota začne klesat k -7 °C a denní teplota nevystoupí nad bod mrazu, můžete začít stavět přístřešky. Pro tuto činnost je třeba zvolit jasný a suchý den.
Odborníci doporučují používat jako hlavní krycí materiál agrovlákna. Pro dodatečnou izolaci lze použít slámu, lapnik, listí.
Způsoby zakrývání hroznů:
-
Sušení - vinná réva se odstraní z drátů a položí se na zem. Vrchní část se pokryje vrstvou suchého listí, jehličí nebo jiného organického materiálu. Poté se přikryjí fólií.
-
Sušení na vzduchu - vinná réva se položí na zem, položí se luky, zakryjí se agrovláknem a okraje krycího materiálu se zafixují.
-
V truhlících - réva je umístěna v truhlících naplněných suchým materiálem (listí, jehličí, sláma). Krabice se zakryjí fólií.
Důležité body:
-
Hrozny je nutné přikrýt po prvních mrazech, ale před stabilním chladným počasím.
-
Na jaře, když teplota vzduchu stoupne nad 0 °C, se kryt odstraní.
-
Pokud je réva zakrytá fólií, je nutné zajistit větrání.
Užitečné tipy
Při odstraňování révy z opory je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození choulostivých výhonů.
Hustota agrovlákna by měla být zvolena v závislosti na klimatických podmínkách regionu.
Nezapomeňte přístřešek větrat - je to důležité, aby réva neodumřela.
Dodržováním těchto jednoduchých doporučení si budete moci vychutnat lahodné a šťavnaté plody hroznů z vlastní zahrady. Správný podzimní řez a ochrana na zimu vám pomohou získat bohatou úrodu a zachovat rostliny na mnoho let dopředu.