Výsadba jahod na podzim je vhodná
Mnoho zahrádkářů dává přednost výsadbě jahod brzy na jaře, ale pokud bude záhon s jahodami využíván několik let, je nejlepší podzimní výsadba.Sazenice vysazené v této době lépe zakoření a v příští sezóně přinesou větší úrodu. Hlavní je, abyste nepřišli pozdě, protože se blíží zimní mrazy.
Na chalupě mohou jahody růst na jednom místě až 5 let a poté je třeba plantáž obnovit, protože keře degenerují. V tomto případě se výnosy budou po dobu 3 let každoročně zvyšovat a poté postupně klesat.Další výhodou podzimní výsadby jahod je, že záhon lze po celou sezónu využívat pro pěstování zeleniny a bylinek.
Kdy sázet na volném prostranství
V každém regionu lze s výsadbou začít již v polovině srpna. Ideální doba je, když ustoupí vedra a noci jsou chladné, ale mrazy jsou ještě daleko. Během tohoto období se zvýší vlhkost vzduchu a jahody rychle zakoření a veškerou svou růstovou energii vloží do rozvoje kořenového systému.
Důležité. Čím dříve se keře na podzim zasadí, tím lépe zakoření a vytvoří více plodových pupenů. Silné, dobře zakořeněné rostliny zima neovlivní.
Výsadba by měla být dokončena nejpozději 1-1,5 měsíce před příchodem trvalého ochlazení. Zpoždění není vhodné. Rostliny potřebují čas, aby zakořenily. Pokud včas nezakoření, bude přezimování neúspěšné.
Podzimní výsadbu usnadňuje samotná biologie rostliny. V září začnou jahodám růst nové listy, které pomohou keřům pod sněhem a ochrání květní růžice před mrazem během zimy. Na jaře tyto listy odumřou a je třeba je odstranit a po roztátí sněhu začne nová vlna růstu.
Výběr lokality, příprava půdy
Pro jahody je vhodná slunná plocha s úrodnou, neutrální půdou bez trvalých plevelů. Pokud je půda velmi kyselá, je třeba přidat dolomitovou moučku nebo vápno.Do písčité půdy je třeba přidat trochu hlíny a hodně humusu. Jahody milují hnojiva s vysokým obsahem fosforu - na jeho aplikaci při výsadbě reagují rychlým růstem a zvýšením budoucích výnosů. Zahradníci, kteří dávají přednost ekologickému zemědělství, používají obyčejný popel jako draselně-fosforové hnojivo.
Schéma výsadby
Jahody se obvykle sázejí do jedné řady, přičemž mezi jednotlivými keři se ponechává vzdálenost asi 30 cm. Řady jsou rozmístěny ve směru sever-jih. Na začátku léta rostliny vytvoří dceřiné růžice a z řádku se stane pracovní pruh, na kterém se tvoří mladé rostliny.Doporučená šířka mezi řádky je alespoň 50-60 cm, jinak bude péče o jahody obtížná.
Pravidla výsadby
Sazenice lze vysadit na volný záhon nebo je přikrýt černou agrofólií. Výsadba jahod na krycí materiál v příští sezóně zabrání dalšímu pletí, okopávání a častému zalévání a také ochrání bobule před kontaktem s půdou.
Technologie výsadby na krycím materiálu:
Agrovlákna rozprostřete po celé délce záhonu, zajistěte nebo zakryjte obvod zeminou a v místech výsadby proveďte příčné řezy. Pokud vysazujete sazenice bez agrovlákna, přejděte rovnou k dalšímu bodu.
Pomocí zednické lžíce nebo špejle vytvořte díru správné hloubky - kořeny by v ní měly ležet úplně, aniž by se ohýbaly směrem vzhůru.
Na dno dejte lžičku podzimního hnojiva a půl šálku popela a promíchejte s půdou.
Přesaďte sazenici z kontejneru do jamky a zhutněte půdu tak, aby v ní nezůstaly žádné dutiny.
Při výsadbě přísně dodržujte pravidla:
Kořeny by měly být umístěny vertikálně.
Srdce růžice (vrcholový pupen) by mělo zůstat nad úrovní země.
Po výsadbě nezapomeňte sazenice zalít.
V suchém a horkém počasí je třeba mladé sazenice zalévat denně nebo každý druhý den po dobu 2-3 týdnů.
Pokud budete dodržovat tyto jednoduché zásady, budete mít vždy chutné a voňavé jahody. Je to jedna z nejjednodušších a nejnáročnějších zahradních rostlin na údržbu.