Malina-jahoda, tibetská malina, růžová malina - to jsou různé názvy pro stejnou rostlinu. Nejedná se o křížence malin a maliníku jahody ale o zvláštní druh bobulí, který se do našich zahrad dostal z Asie. Rostlina je vzácná a nevyskytuje se ve všech oblastech. Proto stojí za to zjistit si o ní více informací.
Jak to vypadá
Keře malin a jahod vypadají jako běžné maliny. Mají šedohnědé stonky pokryté trny a mírně chlupaté. Listy jsou složené, strukturou podobné listům růží, na okrajích roztřepené. Na koncích výhonů vykvétají drobné bílé květy, které se později mění v bobule o průměru asi centimetr, tvarem podobné malinám. V plné zralosti bobule zčervenají.
Proč rostlina
Malina-jahoda je snadno pěstovatelná rostlina. Rychle zakořeňuje, dobře přezimuje a snadno se množí potomstvem. Její trsy jsou krásné v každém ročním období, ale obzvláště působivě vypadají, když jsou pokryty bobulemi. Plody se neskrývají pod listy - jsou jasné, dobře viditelné a snadno se sbírají.
Maliník a jahodník se dobře uplatní jako živý plot vysoký maximálně jeden metr. Rychle roste a vytváří husté, trnité trsy. Na podzim, když se listy zbarví do fialova a okrova, vypadá výsadba fantasticky a může konkurovat oblíbeným okrasným keřům, jako jsou např dřišťál nebo tavola.
Ovoce chutná po jahodách, ale má jemnou malinovou příchuť.
Jak sázet
Růžolisté maliny mají rády slunné stanoviště a mohou být vysazeny na plném slunci a u jižní stěny.
Keře se vysazují do samostatných jam nebo příkopů, přičemž se dodržuje vzdálenost 70 cm mezi rostlinami a 150 cm mezi řadami.
Tibetský maliník je nenáročný na půdu, ale nemá rád silnou kyselost. Nejlépe roste v úrodné, dobře propustné půdě, takže do jamek je třeba přidávat humus nebo kompost.
Maliny nesázejte tam, kde stagnuje voda - jejich kořeny mohou uhnít.
Je lepší vysazovat na podzim, aby sazenice mohly zakořenit před chladným počasím. Po výsadbě je vydatně zalévejte a nezasypávejte zeminou.
Péče
Pravidelně zalévejte, zejména v horkém počasí, ale nenechte vodu stagnovat.
V prvním roce častěji odstraňujte plevel a kypřete vrchní vrstvu půdy, abyste umožnili lepší přístup vzduchu ke kořenům.
Mladé rostliny je vhodné mulčovat rašelinou nebo humusem, aby se udržela vlhkost a zastavil růst plevele. Po 2 až 3 letech maliny porostou a plevel již nebude představovat problém.
Od časného jara přihnojujte rostliny organickými látkami nebo komplexním minerálním hnojivem bez chlóru. Od poloviny léta snižte množství dusíku a dávejte přednost hnojivům s vysokým obsahem fosforu a chloru.
Výhony, které na podzim plodily, seřízněte a letošní výhony nechte přezimovat - v příští sezóně budou tvořit plody.
Užitečné tipy
Stonky malin jsou pokryté ostrými trny, proto je důležité si při práci s nimi chránit ruce. Abyste se vyhnuli bodnutí a poškrábání, stačí nosit plátěné a pogumované rukavice.
Postupem času začnou keře vytvářet velké množství nových přírůstků a šíří se všemi směry. Abyste nemuseli bojovat s dalšími rostlinami, je dobré omezit růst keřů tím, že při výsadbě zakopete ochranné zástěny.
Škůdci a nemoci
Tibetské maliny mohou být stejně jako běžné maliny nemocné a trpět škůdci. Především je pro něj nebezpečný
nosatec a
maliník, kteří ničí listy a květy.
Na kořenech se někdy objevuje bakteriální rakovina - jedná se o infekční onemocnění, které postihuje mladé a
oslabené
keře. Nemocné rostliny by se měly spálit, protože bakteriální rakovina není léčitelná.
Pokud se na listech objeví hnědé skvrny, znamená to, že maliny jsou nemocné antraknózou a vyžadují postřik
přípravky
obsahujícími měď.
Před škůdci zachrání organofosforové pesticidy.
Jak využít sklizeň
Bobule jsou chutné čerstvé, ale existují odrůdy s hořkostí. Tibetské maliny se používají k výrobě chutných džemů,
marmelád a kompotů, bobule se rozmačkávají s cukrem a zmrazují. Plně zralé plody jsou vhodné k jídlu, nezralé
plody
nemají žádnou chuť ani vůni, stejně jako běžné maliny.
Plody malin Rosolistnaya jsou nejen příjemné na chuť, ale také užitečné:
- Díky nim jsou cévní stěny silnější a pružnější;
- příznivě ovlivňují složení krve;
- zlepšují imunitní systém;
- zabraňují nachlazení.
Malina-jahoda je ozdobou místa a zdrojem chutných plodů. Osloví milovníky zahradních exotů a může být skvělým doplňkem krajinářské architektury.