Jabloně, třešně, švestky a další stromy peckoviny sloupovité stromy jsou ideální volbou pro ty, kteří sní o sadu, ale mají pro něj málo místa. Jejich kompaktní rozměry umožňují pěstovat ovocné stromy na balkonech, terasách a malých dvorcích.
Citrusové stromy - lze je použít i v kontejnerové zahradě - většina z nich je schopna růst a plodit po mnoho let v omezené půdě.
Výsadba
Sloupovité stromy se přesazují do nádob brzy na jaře před začátkem vegetačního období nebo na podzim před nástupem chladného počasí. Pro první dva až tři roky života rostliny postačí nádoba o objemu 10-15 litrů. Poté by měla být přesazena do většího květináče o objemu 25-30 litrů.
Pokud budou stromky pěstovány na balkoně, je lepší použít plastové nádoby - jsou lehčí než keramické. Nádoby světlé barvy se méně zahřívají, čímž se zabrání přehřátí a rychlému vysychání půdy v létě.
Stromy v kontejneru by měly mít alespoň šest hodin slunečního světla denně - to jim umožní dobře růst a plodit. Nejvhodnější je umístit kontejnerový sad na jižní nebo jihovýchodní stranu. Měl by být dobře větraný, ale průvan je nežádoucí.
Jak přesazovat sazenice:
-
Odtok umístěte na dno nádoby.
-
Rozprostřete hromadu hlíny.
-
Umístěte řízky a rozprostřete kořeny.
-
Naplňte květináč zeminou, kořenový krček ponechte na úrovni země.
-
Vydatně zalijte vodou o pokojové teplotě.
Substrát si můžete připravit sami smícháním rašeliny se zahradní zeminou v poměru 9:1. Na každých 10 l směsi je vhodné přidat 20 g komplexního minerálního hnojiva.
Péče
V prvních letech života a za horkého počasí je třeba rostliny v květináčích často zalévat a nenechat je vyschnout. Hydrogel pomůže udržet vlhkost v půdě.
Tip. Půdu v nádobě je lepší mulčovat, aby se zabránilo růstu plevele a snížilo se odpařování vlhkosti.
Hnojiva se používají od druhého roku. Dusík je užitečný na jaře před květem. V létě jsou potřebná draselná a fosforečná hnojiva - ta pomohou stromu dobře nasadit plody. Na podzim se aplikují draselná hnojiva jako příprava na období vegetačního klidu.
Charakteristika plodů
Sloupovité jabloně plodí na krátkých větvích vyrůstajících přímo z kmene. Každá plodná větev žije maximálně tři roky, poté stárne a odumírá. Proto se u dospělých rostlin jablka netvoří po celé délce, ale pouze v horní části. Staré jabloně neplodí vůbec, protože se zastavením růstu kmene se již netvoří nové letokruhy. V takových případech je třeba provést zmlazovací řez.
Vytváření sloupovitých stromů
Sloupovité stromy se získávají roubováním plodící odrůdy na zakrslý oddenek. Při této technice stromek nedosahuje výšky více než 1,5-2 metry a vytváří jediný kmen s krátkými plodonosnými větvemi.
Pokud se na stromě objeví silné boční výhony, je třeba je odstranit.
Časem, až se veškeré plody přesunou na vrchol, je třeba provést zmlazovací řez: kmen seřízněte ve výšce 50 cm a z rozvinutých bočních větví ponechte nejsilnější výhon, který směřuje svisle vzhůru. Zbývající větve by měly být odstraněny, jinak se nemusí objevit plodenství.
Umělé opylování
Ovocné stromy na balkoně bytu ve městě mohou bohatě kvést, ale neplodí. To znamená, že v blízkosti není žádný opylující hmyz. Situaci lze napravit umělým opylením. Za tímto účelem vezměte štětec a přenášejte pyl z květu na květ.
Tip. Existují samosprašné odrůdy sloupovitých stromů. Ty jsou v městských podmínkách vhodnější než křížením opylované odrůdy.
Hibernace
Stromy lze nechat přezimovat na balkoně, pokud teplota neklesne pod +10 °C. Problémem u stromků v koloniích je namrzání vrcholu, které způsobuje růst bočních výhonů místo plodů v následujícím roce.
Pokud se očekávají zimní mrazy, je lepší umístit nádoby se stromky do chladné místnosti, kde nemrzne. V paneláku to může být i schodiště u vchodu, na venkově garáž nebo nevytápěná veranda.
Ochrana proti chorobám a škůdcům
Pravidelně strom kontrolujte, abyste včas odhalili a odstranili problémy. Jabloně v kontejnerech mohou být domovem mšic, mravenců a dalšího hmyzu, který může poškodit květní pupeny, listy a kmen. K jejich hubení lze použít insekticidy, které si můžete objednat i v našem obchodě.
Nejnebezpečnější z těchto chorob je moučná plíseň. Abyste předešli moučnivce, zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostliny a udržujte optimální vlhkost. Pokud se objeví moučná plíseň nebo jiné houbové choroby, použijte fungicidy.
Pěstování sloupovitých stromů v nádobách je skvělý způsob, jak si vytvořit vlastní mini zahrádku, aniž by zabírala příliš mnoho místa. Dodržováním těchto jednoduchých rad můžete sklízet lahodné plody a užívat si krásy sloupovitých stromů.