Moučná plíseň postihuje většinu květin, ale růže jí trpí obzvlášť silně. Nemoc je nebezpečná, ale pokud se včas přijmou správná opatření, lze rostliny zachránit. Prašná plíseň je skupina běžných chorob rostlin, včetně růží pěstovaných na zahradách, ve sklenících a v interiérech. Naštěstí se projevuje charakteristickými a jasnými příznaky, takže chorobu lze snadno rozpoznat a rychle zlikvidovat.
Příznaky plísně růží a příčiny jejího vzniku
Nejcharakterističtějším příznakem plísně růží je bílý výkvět na stoncích, listech, poupatech, květech a dokonce i na trnech. Zpočátku je květ volný a světlý, připomíná pavučinu. Postupně se stává hustším, šedým nebo hnědým. Některé odrůdy s hustými, kožovitými listy mohou být také pokryty červenými skvrnami nebo kroužky, které připomínají mozaiku. Odrůdy s jemnějšími stonky a listy se rychle pokrývají hustým, šedým plstnatým porostem, listy zasychají a opadávají. První příznaky se mohou objevit již v květnu a choroba vrcholí v srpnu.
Podobné příznaky se objevují i u plísně moučné. Liší se barvou květu - je šedý, někdy až fialový. U moučnaté plísně je květ pouze na spodní straně listů. U pravé moučnatky se květ vyvíjí na horním povrchu a pokrývá stonky a pupeny. Spory choroby přežívají přes zimu ve štěrbinách kůry, pod šupinami spících pupenů, na opadaných listech a v horní vrstvě půdy. Při vhodné teplotě a vlhkosti se spory probouzejí k životu. Vznikají z nich tenké útvary - siliky -, které rychle rostou. Lidským okem vypadají jako bílý povlak.
Důležité informace
Optimální podmínky pro vývoj spor plísně růží jsou teplé počasí přes den a chladné počasí v noci v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu.
Rizika spojená s moučnivkou na růžích
Rostliny napadené touto chorobou rychle ztrácejí svou krásu. Listy opadávají, stonky se pokrývají bílou plstí a ohýbají se. O kvetení nemůže být ani řeč - nemocná růže přestane tvořit poupata úplně. Na podzim rostlina ztrácí sílu a v zimě namrzá. Zvláště těžce trpí velkokvěté odrůdy - jejich jemné listy jsou vůči infekci málo odolné.
Boj proti plísni šedé na růžích
Pokud jsou květiny vysazeny v půdě bohaté na dusík a chudé na vápník, je průběh choroby agresivnější. Ve sklenících může být propuknutí choroby způsobeno nedostatkem světla, špatným větráním a rychlými změnami teplot - to vše oslabuje imunitu rostlin. Pro zvýšení odolnosti křehkých odrůd vůči chorobám je lze postříkat imunomodulátory.
Jak bojovat proti plísni na růžích?
Pokud si všimnete bílého květu, použijte fungicid, například Tiovit Jet. Nejenže chrání proti plísni růží, ale také hubí roztoče. Přípravek obsahuje koloidní síru. Je smrtící pro mikroskopické houby ve všech stádiích jejich vývoje. Aby se patogen zničil, musí se přípravek dostat přímo na květenství. Tiovit Jet je účinný zejména při teplotách nad +25 °C. Lze jej použít čtyřikrát za sezónu. To postačuje k tomu, aby byly růže zcela chráněny. Topaz je naproti tomu fungicid nejnovější generace. Proniká do rostlinných pletiv, není smýván deštěm a zachovává si schopnost ničit spory a trichomy po dobu 10-14 dnů. Pokud synoptici předpovídají dlouhé deště, lze Topaz použít jako prevenci.
Domácí prostředky proti plísni
Dobré výsledky přinášejí preventivní spreje. Ihned po jarním otevření růží je lze postříkat 2,5% roztokem síranu měďnatého a před zimním zakrytím 3% roztokem síranu železitého.
Jak chránit zahradu před plísní růží?
Jsou vaše růže často nemocné? Podělte se v komentářích o svá tajemství, jak ochránit květiny před touto běžnou chorobou - vaše zkušenosti budou pro naše čtenáře velmi užitečné! Další informace o tom, jak chránit královnu květin před nemocemi, najdete v krátkém videokurzu našeho odborníka. Investujte pár minut - nebudete litovat!