Při správné péči v létě rostou a kvetou na stejném místě 10 nebo dokonce 15 let a v létě se mohou na stejném místě pnoucí růže a záhonové růže mohou vydržet ještě déle. Správná letní péče o růže na pozemku nebo v zahradě jim umožní kvést po celou sezónu. Není třeba provádět žádná složitá opatření. Letní práce v růžové zahradě zahrnuje několik jednoduchých opatření, která zná každý majitel pozemku.
Zalévání růží v létě
V horkém počasí je třeba rostliny zalévat každý den. Jak ale o růže pečovat během celého léta? Potřebují častou zálivku? Růže mají rády vodu. Měly by se zalévat, jakmile půda vyschne. Mladé rostliny potřebují vodu zejména v prvním a druhém roce života. V suché půdě přestávají růst a usychají. U starých keřů, které jsou ponechány bez zálivky, jsou květy malé a listy opadávají. Při letním zalévání je třeba každý dospělý keř zalít přibližně 10 litry vody. Keřovité a popínavé druhy se zalévají ještě vydatněji. Zálivka se provádí ráno. Pokud ji provedete večer, vlhkost se z půdy odpaří a usadí se na listech, což nakonec povede ke vzniku prašné plísně. Jakmile se voda vsákne, je třeba půdu mírně zkypřit do hloubky asi 5 cm. Současně se odstraní plevel. Pravidelné a svědomité pletí růžové zahrady je nezbytné - plevel odebírá mnoho živin a vody, vysušuje půdu a podporuje výskyt chorob.
Hnojení
Jarní péče o růže začíná hnojením keřů močovinou. Dusík umožňuje rostlinám rychlejší vývoj mladých výhonků.
Cílem letního hnojení je však zajistit bujné kvetení. V červnu a červenci se provádí plné minerální hnojiva jako je Kristalon, Nitrofoska (15-20 g na keř), kravský hnůj 1:10, ptačí trus 1:20 (5 litrů na keř), Organic Mix (4 polévkové lžíce na keř). Hnojiva se aplikují jednou za čtrnáct dní, střídavě organická a minerální. V srpnu se organická hnojiva přestávají používat. Pokud se tak neučiní, keře nepřežijí zimu kvůli nadbytku dusíku. Od začátku srpna do poloviny září je nutné aplikovat do půdy dvakrát superfosfát a dvakrát dusičnan draselný v množství 15 g na keř.
Prořezávání růží
Keře růží se stříhají nejen na podzim, ale i v létě. Účelem podzimního řezu je pomoci rostlinám přezimovat. Tehdy se výhony seříznou až téměř ke kořenům. Letní péče o růže se od podzimní liší - odstraňujeme pouze konce mladých výhonů. Díky tomu se můžete těšit z krásného a dlouhotrvajícího kvetení.
Moderní odrůdy růží kvetou znovu v srpnu a některé kvetou i potřetí nebo dokonce počtvrté. Po skončení první vlny je třeba všechny odkvetlé květy seříznout. Jinak se nová květní poupata objeví mnohem později. Každý výhon, na jehož konci je zvadlý květ nad 2-3 listy, seřízněte kousek nad dobře vyvinutým poupětem. Z něj brzy vyroste mladý výhon, který vykvete. Jakmile výhony druhé vlny uvadnou, květy z nich se rovněž seříznou, aby se urychlil výskyt třetí vlny. Při tomto ošetření kvetou růže nepřetržitě až do samotných mrazů. Pokud neprovedete letní řez, další vlna kvetení se opozdí o 2-3 týdny.
Pozor!
Odrůdy parkových růží, například Ferdinand Pichard, Chippendale, Annie Duprey a některé další kvetou pouze jednou. V takovém případě je lepší je v létě nestříhat. Na podzim květy nahradí nápadné šípky, které budou keř zdobit po celou zimu.
V létě zastřihněte všechny větve:
-
bez květin;
-
zahušťuje střed keře;
-
nemocný a slabý.
V červnu se na spodní části rostliny objeví výhonky, které jsou mnohem větší, delší, silnější a silnější než ostatní. Ty je třeba zkrátit na polovinu, jinak nestihnou dozrát a přes zimu zmrznou. Pokud je růže roubovaná, mohou se objevit divoké výhony ze země nebo z části pod kořenem výhonu podnože. Ty rostou velmi rychle a od ostatních větví se liší drobnějšími a světlejšími listy. Odstraňte je co nejdříve. Pokud to neuděláte, rostlina zeslábne a nepřezimuje. Divoké výhony je lepší řezat nikoli na úrovni země, ale o něco níže. Za tímto účelem vykopejte zeminu z kořenového krčku a divoké výhony u základny zastřihněte.
Kontrola škůdců a chorob
Hlavním nepřítelem většiny růží je padlí. Jedná se o nebezpečné houbové onemocnění, které může rostlinu zahubit během několika týdnů. Lze se jí zbavit pomocí Bordeauxské kapaliny nebo Tiovit Jetu. V případě výskytu škůdců (červený pavouk, mšice, kadeřavost listů, housenky) se péče o růže na pozemku a v zahradě doplňuje postřiky Carbofosem nebo Batryderem.
Podělte se s námi v komentářích o to, jak se v létě staráte o své růže, jak je zaléváte, čím je hnojíte. Stříháte odkvetlé květy, aby byly svěží a dlouho vydržely? Vaše zkušenosti jsou velmi důležité pro začínající milovníky květin, kteří zakládají svou první růžovou zahradu v životě!