Jak na jaře hnojit růže, aby bohatě a dlouho kvetly?
Snem každého zahradníka je mít exkluzivní zahradu plnou růží. Keře by měly být nejen ve výborném zdravotním stavu, ale měly by také bohatě kvést po celé léto až do prvních pozdních podzimních mrazíků. Klíčovými živinami potřebnými pro rozkvět růží jsou dusík, fosfor a draslík. Tyto tři základní prvky jsou základem zdraví a vitality těchto rostlin. Růže mohou tyto látky získávat jak z hotových minerálních hnojiv, tak z organických látek obsažených v zahradní půdě. Každý typ hnojiva má své specifické vlastnosti, a to jak pozitivní, tak negativní. Optimálním přístupem je proto šikovně kombinovat výhody různých typů hnojiv. Předtím však stojí za to pochopit, jak hnojiva fungují, co obsahují a jak ovlivňují půdu a růžové keře.
Proč růže potřebují dusík, fosfor a draslík?
Dusík je nezbytný pro rozvoj zelené hmoty, ale jeho nadměrné množství může vést k růstu nových výhonů na úkor kvetení, což má za následek silný, zelený keř s malými, neatraktivními květy. Fosfor naopak prospívá rozvoji kořenového systému, podporuje vyzrávání výhonů a je nezbytný pro tvorbu poupat a bohaté kvetení. Draslík je naopak zásadní pro posílení výhonů a přípravu růžových keřů na úspěšnou zimu.
Hnojivo pro růže: organické nebo minerální?
Minerální hnojiva obsahující dusík, fosfor a draslík v různých poměrech mají mnoho mikroživin a jsou vhodná k použití. Lze je aplikovat buď v kapalné, nebo granulované formě, kdy se živiny postupně uvolňují působením světla, vlhkosti a vzduchu. Nadměrná aplikace minerálních hnojiv však může zahradní půdu zasolit, což negativně ovlivňuje vývoj kořenového systému rostlin. Doporučuje se aplikovat je pouze do vlhké půdy, aby se předešlo možnému zahnívání kořenů.
Naopak organická hnojiva, jako je slepičí trus, kompost, celulóza, rašelinová štěpka, dřevěný popel nebo kompostovaná tráva, jsou ke struktuře půdy šetrnější. Humus obsažený v organických hnojivech přitahuje žížaly, které zlepšují strukturu půdy a činí ji propustnější pro vzduch. Organická hnojiva se obvykle aplikují ve fázi růstu a vývoje růžových keřů, ale před přezimováním se nedoporučují.
Pro účinné hnojení růží je vhodné dodržovat určitá pravidla.
- V dubnu, kdy pučí poupata růží, je čas na první hnojení. V tomto období růže potřebují dusík, který lze dodat prostřednictvím organických produktů, jako je kuřecí hnůj v množství 100 gramů nebo plně kompostovaný hnůj v množství 300 gramů na keř. Alternativně lze použít 30 gramů hnojiva zředěného v 10 litrech vody, například dusičnan amonný.
- Druhé hnojení se provádí v květnu, kdy se začínají vyvíjet výhony. V ekologickém zemědělství lze použít nálev z hnoje v množství 3-4 litry na keř. Z minerálních hnojiv je vhodná kombinace dusičnanu amonného (10-15 g), draselné soli (15-20 g) a dvojitého superfosfátu (30 g).
- Třetí hnojení se provádí na začátku léta, během rašení, a to draselně-fosforovým hnojivem. Organické hnojení zahrnuje roztok z kravského nebo slepičího hnoje.
- Při použití minerálních hnojiv zvažte použití dusičnanu amonného nebo draselného (15-20 g na metr čtvereční), superfosfátu (30-40 g na metr čtvereční) a síranu draselného (10-15 g na metr čtvereční).
- V tomto období lze na keře růží také nastříkat roztok chelátu hořčíku a železa, prvků nezbytných pro růže, zejména v neporušené zahradě. Toto ošetření je nejvhodnější provádět za zamračeného dne nebo večer po západu slunce.
Při používání organických hnojiv mějte toto na paměti
Při používání organických hnojiv je třeba dodržovat několik základních pravidel. Pokud jde o slepičí hnůj, doporučuje se jej naředit vodou v poměru 1:20 a před použitím jej nechat působit alespoň pět dní. Kravský hnůj by se naopak měl zředit vodou v poměru 1:10, spařit a poté opět zředit vodou v poměru 1:2. V případě, že se hnůj používá jako hnojivo, je třeba ho zředit vodou v poměru 1:1.
Organická hnojiva by se měla aplikovat pouze tehdy, když je teplota nad bodem mrazu a nejsou předpovídány noční mrazy. Důležitá je také umírněnost v dávkování, protože přílišná koncentrace může vést k popálení kořenů a chorobám růží. V tomto případě je vhodné uplatnit zásadu "raději méně, ale častěji", aby byla zajištěna rovnoměrná a bezpečná aplikace organických hnojiv.
Plánujete nákup růží v našem obchodě? Nezapomeňte pro ně vybrat správné hnojivo, které na GradinaMax.cz také najdete!