Péče o růže po odkvětu spočívá především v řezu a hnojení. Řez pomáhá obnovit dekorativnost keře a znovu stimulovat kvetení, pokud má odrůda tuto vlastnost. Hnojiva naopak rostlinu vyživují a ovlivňují její vitalitu.
O královnu zahrady se pečuje po celou sezónu v následujícím pořadí: nejprve prořezávání, pak hnojení, následně kypření půdy, mulčování a v případě potřeby ochrana proti houbovým chorobám a škůdcům, z nichž hlavní je mšice.
Jak stříhat růže po odkvětu?
Růže je "naprogramována" na rozmnožování semeny, takže po skončení kvetení je veškerá energie zaměřena na tvorbu plodů. Jakmile se plody vytvoří, kvetení se zastaví, protože rostlina v něm "nevidí" další smysl. Pokud tedy chceme nové květy - okamžitě odstraníme odkvetlá květenství. Růže pak v závislosti na druhu buď vytvoří nová poupata, nebo nové výhony.
Řez růží po odkvětu je nutný u všech druhů těchto keřů:
-
Kytičkové růže - odstranění kvetoucích květenství stimuluje opětovné nasazení poupat, protože se jedná o trvale kvetoucí druh;
-
miniaturní růže - prořezávání keřů je prevencí proti chorobám a podporuje opětovné kvetení;
-
velkokvěté růže - doporučuje se selektivně zastřihávat vrcholky výhonů při jejich vadnutí, aby rostlina neoslabovala v důsledku tvorby plodů;
-
Anglické růže a další keře - je třeba zastřihnout uschlé stonky, aby se obnovila ozdobnost keře a podpořily se sezónní výhony, které vykvetou v následujícím roce;
-
pnoucí růže - v létě je třeba odstranit nejen odkvetlá květenství, ale i celé odkvetlé staré výhony, protože se na nich již netvoří poupata.
Obecná pravidla pro stříhání: používejte pouze ostré nástroje s čistými čepelemi; vrcholky výhonů stříhejte až k nejbližšímu listu; nový výhon poroste stejným směrem jako ponechaný horní list.
Čím bych měl hnojit růže po odkvětu?
Růže spotřebují na kvetení mnoho energie a potřebují minerální nebo organická hnojiva obsahující kompletní sadu NPK. Po prořezání můžete keře přihnojit pod kořeny i listy roztokem popela (sklenice spařená litrem vroucí vody a po vychladnutí vylitá do kbelíku s vodou) a jakýmkoli rozloženým organickým materiálem, který je zdrojem dusíku. Pokud nemáte čas připravovat si výživné nálevy sami - použijte hotová hnojiva pro růže, což je velmi pohodlné a odpadá vám starost.
Obecná pravidla pro hnojení růží:
-
hnojiva aplikujte po zalévání, hnojiva rozpustná ve vodě současně se zaléváním;
-
Nejlepší doba pro hnojení je brzy ráno, pozdě večer nebo za zamračených dnů;
-
před zaléváním půdu pod keřem nutně zkypřete;
-
Pro udržení optimálního stavu půdy je lepší udržovat kořenovou zónu růží pod mulčem, například pod kůrou jehličnanů.
Podělte se v komentářích o své zkušenosti se stříháním a hnojením růží - budou jistě užitečné pro ty, kteří plánují svou první růžovou zahradu. Tento krátký průvodce jistě usnadní péči o růže i začínajícím zahradníkům!